Jūlijs 2024  
P O T C P S Sv
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Kāpēc bērniem ir jādzied šūpuļdziesmas 

 

To, ka bērnam ir svarīga mammas balss, zina ikviens. Taču svarīgi ir ne tikai ar bērnu runāt, bet arī dziedāt viņam šūpuļdziesmas. Kāpēc tās ir tik svarīgas un, kādu ieguldījumu sniedz bērna attīstībā?
Šūpuļdziesmu dziedāšana ir ļoti sena metode kā iepriecināt, nomierināt un ieaijāt bērnu saldā miedziņā. Tā kalpo kā pamats, ko likuši mūsu senči. Šūpuļdziesmu dziedāšanu var sākt ne tikai tad, kad rokās jau šūpo savu jaundzimušo lolojumu, bet jau tad, kad mazulis aug tev zem sirds kā vēl pavisam maza sēkliņa. Mammas balss un sajūta, ka viņa ir blakus, ir mazuļa lielākais drošības garants, tāpēc šūpuļdziesmu dziedāšana spēj nomierināt. Pavisam mazs bērns neuztver vārdus, bet intonāciju, kas apvienojumā ar dziesmiņas maigo, melodisko skanējumu rada bērnā miera un drošības sajūtu. Tas ir neatņemami emocionāls mirklis starp vecākiem un bērnu.

"Mammas balsi bērns sadzird un atpazīst ne tikai nākam no ārpuses, bet arī caur mugurkaulu un iegurņa kaulu vibrāciju un skaņas veidā. Tā ir vēl viena saikne, kas rodas starp māti un bērnu, ne velti, mazulim piedzimstot, viņš spēj atšķirt mammas balsi no citām. Gaidot bērniņu, vari izvēlēties vienu vai vairākas šūpuļdziesmas, kuras regulāri dziedi. Tādējādi bērns atpazīs šīs dziesmas arī tad, kad būs piedzimis, un tas sniegs vēl lielāku drošības un miera sajūtu, ienākot šajā plašajā un viņam tik svešajā pasaulē," stāsta pediatre, pēcdzemdību konsultante Līga Kalniņa.
Runājot ar bērnu un dziedot, iespējams ar mazuli izveidot īpaši ciešu saikni jau laikā, kamēr viņš vēl ir zem tavas sirds. Brīvere uzsver arī to, ka bērni, kuriem dziesmiņas sāktas dziedāt vēl pirms viņu dzimšanas, sāk runāt līdz pat sešiem mēnešiem ātrāk kā pārējie, kā arī viņiem ir paaugstināta intelektuālā attīstība.
 

Reizēm izvēlamies nedziedāt - kāpēc?
Viens no visbiežāk lietotajiem argumentiem, kāpēc nedziedāt bērnam šūpuļdziesmu, ir "Es taču nemāku dziedāt, dziedu šķībi, kauns, ja kāds klausās"... Šādā gadījumā vajag atcerēties, ka bērnam ir pilnīgi vienalga vai dziedi šķībi vai melodiski perfekti, viņam svarīgākais ir šis process un mīlestība, kas tādā veidā tiek viņam sniegta. Mazulis saņem nedalītu uzmanību, izjūt labo enerģiju, mīlestību un gādīgumu.
Otrs populārākais arguments: "Nezinu nevienu šūpuļdziesmu". Arī tas nav iemesls, lai nedziedātu, īpaši mūsdienu datorizētajā pasaulē. Ja nav iespējams dziesmiņas atcerēties kopā ar saviem vecākiem un vecvecākiem, internetā var sameklēt daudz un dažādas. Ir iespējams painteresēties forumos, apspriesties ar citiem vecākiem. Nemācēšana un/vai nezināšana šajā gadījumā bērnam atņem ļoti daudz, jo šūpuļdziesma viņam ir ļoti nozīmīga.

Šūpuļdziesma un valodas attīstība
Kad bērniņš ir mazliet paaudzies, tad šūpuļdziesmu sāk izprast vēl plašāk, jo sāk uztvert vārdu skaņas, zilbes, burtus. Tādējādi mazulis lēnām sāk iepazīt valodas ritmu un skanējumu. Šīs iemaņas būtiski palīdz brīdī, kad mazais sāk mācīties izrunāt, atpazīt burtus un lasīt. Kad, šūpuļdziesmas dziedāšanas laikā, tiek klaudzināta arī takts, tas vēl vairāk palīdz bērnam attīstīt valodas uztveri, iemācīties to, kā veidoti vārdi, ka tie sastāv no zilbēm un skaņām. Kalniņa stāsta: "Kad bērns sāk pastiprināti runāt, ir jāpievērš uzmanība, vai viņš pareizi izrunā burtus, zilbes un vārdus.
Daudziem sākumā ir grūtības ar dažādu burtu izrunāšanu, piemēram "r", "ķ", "ģ" u.c. Arī te šūpuļdziesma spēj palīdzēt. To klausoties bērns iemācās atšķirt skaņas, burtus, izrunāt tos, savukārt, tas palīdz uzlabot dikciju. Kad bērns pats dzied šūpuļdziesmu, viņam ātrāk atraisās valoda. To izdarīt palīdz daudzreizēja vārdu atkārtošana šūpuļdziesmās, deminutīvu lietojums un skaņas, tās ir pielāgotas bērna uztverei."
Šūpuļdziesmās nav sarežģītu terminu, faktu, tās galvenais valodas mērķis ir sirsnības un mīlestības nozīmes sniegšana. "Kad bērns aug, drīz vien viņam prieku sagādā pašam dziedāt vai dungot dziesmas. Tā ir patiesība, ka ieliekot vārdus mūzikā, bērnam tos iespējams apgūt krietni ātrāk, nekā vienkārši izrunājot. Tas ir iemesls, kādēļ mēs būdami pieauguši spējam atcerēties dažādas bērnībā dziedātas dziesmas, kaut neesam tās dziedājuši, pat dzirdējuši gadiem ilgi," stāsta pediatre.

Šūpuļdziesmas ietekme uz attīstību
Ja šūpuļdziesma tiek dziedāta, kamēr bērniņš vēl atrodas mātes miesās, viņš pie tās pierod un atpazīst to arī tad, kad ir piedzimis. Reaģē uz to, ieklausās, spēj ātrāk nomierināties. Dzirdot maigu, klusu vecāku, īpaši mammas, dziedātu šūpuļdziesmu, bērns jūtas visdrošāk, viņam ir vieglāk iemigt. Sākumā mazais brīnums uztver intonāciju, kādā tiek dziedāts, vēlāk mācās skaņas, pēc tam burtus un vārdus. Tas palīdz ātrāk apgūt valodu un runas prasmi, pareizi izrunāt burtus, zilbes un vārdus, paplašina pielietojamās valodas bagātību, vārdu krājumu un tēlainību. Ja pēc bērna dzimšanas šūpuļdziesmai arī turpmāk ir liela nozīme mazuļa ikdienā, "bērns attīsta smadzenes, iemācās domāt plašāk, tēlaināk.
Sākumā tas notiek neapzināti - smadzenes vienkārši uzsūc informāciju, tiek trenētas. Ir pierādīts, ka šūpuļdziesmas palīdz attīstīt iztēli, kas ir ļoti svarīga bērnu (patiesībā arī pieaugušo) ikdienas sastāvdaļa," pamāca L.Kalniņa. Šūpuļdziesma pirms miega, tas kļūst par patīkamu un emocionālu rituālu bērnam, ko viņš var izmantot arī vēlāk, kad paaugas. Šis pieradums no pašiem dzīves pirmsākumiem, var sniegt lielu ieguldījumu nākotnē, kad nebūs iespējas mammai ik minūti būt bērnam blakus, padziedāt, nomierināt.
Dziedāsim saviem bērniem. Nekas, ja notis neizdziedāsim tik perfekti precīzi, nekas, ja nezinām visu dziesmu vārdus. Vienkārši ar šūpuļdziesmu nodosim bērniem sirds siltumu, mīlestību un parādīsim, ka šis kopābūšanas mirklis arī mums ir ļoti nozīmīgs.

DELFI/Cālis.lv 

Dizains: SIA "Dizainers", Izstrādātājs: Lauris Neimanis © LIP 2009